LASIK

25 yıldan fazla süredir uygulanan, sonuçları belli bir tedavi yöntemidir. Excimer lazer cihazı ile miyopi (uzağı iyi görememe), hipermetropi (yakını ve uzağı iyi görememe), astigmatizma (bulanık/çarpık görme) dahil tüm kırılma kusurlarının tedavisinde kullanılan en yaygın ve en güvenilir tekniktir.

Excimer lazer uygulanan kişi sayısı Amerika'da 10 milyon, Türkiye'de 1 milyon kişiye ulaştı. Trabzon'da ise, lazer yaptığımız 5000'i aşkın kişi artık gözlük ve lens kullanmıyor.

Wavefront cihazı ile gözdeki tüm tabakaların ölçümleri yapılır. Elde edilen veriler lazer cihazına yüklenerek kişiye özel lazer yapılır. Klasik laser tedavisi yapılacak her hastaya uygulanabilir. Özellikle % 100'den daha fazla görme kapasitesine ulaşmak isteyen herkese uygulanabilir. (Kartal gözü)

18 yaşın üstünde, 15 dereceye kadar miyop, 6 dereceye kadar hipermetrop ve astigmatizması olanlara uygulanabilir. Kişiye göre bu sınırlar değişebilir.

Keratokonus, Üveit, İleri Derece Glokom gibi göz hastalıkları olanlara ve korneası çok ince olanlara uygulanmaz.

Bunun için öncelikle çok detaylı bir göz muayenesinden geçmeniz gerekir. Ön muayenede gözleriniz ayrıntılı bir şekilde muayene edilerek LASIK adayı olup olmadığınıza karar verilir. Gözlerinize damla damlatılarak gözbebekleriniz genişletilir. Gözünüzün retina tabakası muayene edilip sağlıklı olup olmadığı belirlenir. Numaralar damlasız ve damlalı muayenelerle hassas olarak ölçülmelidir. Daha sonra korneal topografi (korneanın haritası) ve pakimetri (kornea kalınlık haritası) ile göz yapısı daha detaylı incelenir. Bu muayene ve tetkiklerin sonucunda lazere uygun olup olmadığınıza doktorunuz karar verir.

Lasik'ten sonra 3-4 saat süreyle hafif bir kızarıklık, sulanma, yanma, batma ve rahatsızlık hissi olabilir. Allerjik gözlerde bu durum daha belirgindir. Genellikle ertesi gün normal aktivitelerinize dönebilirsiniz. Ertesi gün kontrole gelmeniz gereklidir. Lasik sonrası bir süre damla kullanılır. Bu damlalar gözün mikrop kapmasını önlemek ve iyileşmesini hızlandırmak içindir.

Evet, hastalarımızın hemen hepsine aynı seansta her iki göze yapılabilir.

LASIK olanlar gerektiğinde katarakt veya diğer göz ameliyatlarını olabilirler.

Evet gözü bozuk olan ve gözleri uygun olan göz doktorlarından ve ailelerinden arzu edenler bu ameliyatları oluyorlar. Doktorlarımız annelerine, kardeşlerine eşlerine bu ameliyatları yapmışlardır. Ayrıca doktorların çoğunluğunun yaşı 40 üzerinde olduğundan yakın gözlüğü kullanan göz doktorları vardır.

LASIK öncesinde göz damlayla uyuşturulduğundan işlem ağrısız olmaktadır. Lazerden sonraki iki saat içinde gözde batma ve sulanma olabilmektedir.

Ameliyat günü görmede hafif bulanıklık olabilir. Ertesi gün görme tamamen netleşir.

LASIK sonrasında kortizonlu ve antibiyotikli damlalar ve suni gözyaşı kısa süreli kullanılır.

Lasik sonrası gözünüz kapatılmaz. Ameliyat olduğunuz gün göz açık olacak şekilde evinize gidebilirsiniz.

LASIK sonrası gözünüzde hafif kızarıklık olabilir. Çok kısa sürede kendiliğinden ortadan kalkar.

LASIK ameliyatından sonraki günden itibaren işinize dönebilirsiniz.